MESİAD MERSİN’İN SORUNLARINI KONUŞTU | İmge Gazetesi
             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR


MESİAD MERSİN’İN SORUNLARINI KONUŞTU


MESİAD üyelerini kent protokolü ile Navona Otel’de düzenlenen toplantıda buluşturdu.

 

MESİAD Yönetimi, üyelerini kent protokolü ile buluşturarak, bilgilendirme ve sorunların iletilmesine devam ediyor. MESİAD’ın bilgilendirme toplantısında konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, “Kentimizin tüm sorunlarını tespit ettik. Bu sorunların çözülmesi için Başkanımız Vahap Seçer ile birlikte tüm gücümüz ile çalışıyoruz” dedi. Kentin en önemli sorunlarını sıralayan MESİAD Bakanı Hasan Engin ise, sorunların çözülmesi ile Mersin’in yakalayacağı ivmeye dikkat çekti.

MESİAD üyelerini kent protokolü ile Navona Otel’de düzenlenen toplantıda buluşturdu. Kentin çeşitli sorunları hakkında yetkililerden bilgi alan MESİAD üyeleri, merak ettikleri konular hakkında protokol üyelerine sorularını yöneltti.Prof. Dr. Yusuf Zeren moderatörlüğünde yapılan toplantıya; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İsmail Yağcı, AKİB önceki dönem Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan,Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, MEP Başkanı Özcan Demir, Prof. Dr. Ahmet Özer, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, , Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, Mersin Büyükşehir Belediyesi Hibe ve Projeler Şube Müdürü Hilmi Dulkadir, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve MESİAD Üyeleri katıldı.

“SORUNLARI BAŞKANLARA İLETTİK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, kentin sorunlarının çözülmesi ile Mersin’in çıkış yakalayacağını kaydetti. Başkan Engin, “Kentimizin, ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu bulunmaktadır. Yerel seçimlerden önce bu sorunları tespit edip, kitapçık halinde tüm adayları sunduk. Seçimden sonra da bu sorunların peşini bırakmayarak Belediye Başkanlarımıza ilettik. Belirttiğimiz sorunların çözülmesi ile kentimiz, daha modern olacak ve daha yüksek refaha erişecektir. Birçok sorunumuzun sebebi olan 1/5 binlik planlar ile ilgili olumlu görüş vermeyen kurumlar da olumlu görüşlerini geçtiğimiz günlerde ilettiler. Bu çalışmaların tamamlanması kentimize fayda sağlayacak, yatırımların önünü açacaktır” dedi.

“MERSİN’İN EN ACİL SORUNU ULAŞIM”

Üyelerinin yetkili ağızlardan bilgi alması için toplantılar organize ettiklerini de aktaran Engin, sorunların çözülmesi için yerel yönetim ve diğer kurumlara yardımcı olduklarını sözlerine ekleyerek şu ifadeleri kullandı: “Biz MESİAD olarakMersin’i tartışmak ve sorunlarını konuşmak için periyodik olarak böyle toplantılar düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi Mersin’in en acil sorunu ulaşım. Biz hazırladığımız ulaşım raporlarını tartıştık ve yerel yöneticilere bu raporları sunduk. Özellikle metroprojesi üzerine yoğun çalışmalar var, geçmişte hazırlanan projenin devamını şuan Büyükşehir Belediyesi sürdürmek istiyor. Ama biz metro yerine hafifi raylı sistemi savunuyoruz ve hafif raylı sistemin Mersin’e daha uygun olacağını düşünüyoruz. Daha kısa vadede ve daha az maliyetle yapılacağına özellikle dikkat çekiyoruz. Mersin’intopografikyapısı ve iklimi metroya uygun değil, hafif raylı sistemin çalışma alanlarından yerleşim alanlarına yani TırmılSanayiden,Organize Sanayi Bölgesine veMersin Üniversitesi’ne uzanan bir hafif raylı sistemin daha uygunolacağını düşünüyoruz. Ama gündemde şuan metro tartışılıyor. Kentimize yapılacak olan polipropilen tesisi ve SEKA Limanı üzerine de konuşacağız. Mersin için bunları konuşmamız gerekiyor.”

“ULAŞIM PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ”

Temel belediyecilik faaliyetleri ile yetinmeyerek Mersin’in kalkınması için çalıştıklarını aktaran Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy,“Belediye Başkanımız Vahap Seçer, seçimden önce söz verdiği her projeyi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyor. Sadece temel belediyecilik hizmetlerini değil, aynı zamanda kentimizi kalkındıracak projeleri hayata geçirmek istiyoruz.MESİAD’ın yöneticileri ile zaman zaman çeşitli platformlarda bir araya gelip Mersin’in sorunlarını ve geleceğini ve bunun hangi araçlarla nasıl olacağını tartışıyoruz. O nedenle sizler gibi Mersin’e değer katmış insanların görüş ve önerilerini almak bizim için son derece önemlidir. Biraz önce Sayın Hasan Engin açılış konuşmasında ifade etti. Başta başkanımız Vahap Seçer olmak üzere burada başlayan herkes Mersin’in şuan içinde bulunduğu durumun iyileştirilmesi ve daha iyi bir noktaya taşınması konusunda ortak bir irade sergilemektedir. Biz bu çabanın farkındayız. Mersin’in hak ettiği noktaya taşınmasında güç birliği ile başarabileceğimizin farkındayız.  Liman kenti ve lojistik kenti Mersin’in daha da gelişmesi için hep birlikte elimizden geleni yapacağız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in sorunlarını tam olarak tespit etmiş durumdayız. Sorunların çözülmesi noktasında da bir stratejik plan çalışması yaptık. Mersin’in gelecek on yılını planlamak istiyoruz. Sizlerin de görüşleri çerçevesinde yol haritamızı çizdik.  Metro projesi Ankara’nın daonayıyla yer altı hafifi raylı sistemi hakkında proje çalışmalarımız tamamlanmakta teknik ve proje grupları çalışmaktadır. Burada en büyük problem finans sorununun nasıl çözüleceği konusudur.  Sayın Başkanımız ve diğer arkadaşlar temaslarını sürdürmektedirler. Uluslararasıfinans kuruluşları proje ile ilgilenmektedir. Önümüzdeki aylarda Mersin’in beklenti içerisinde olduğu ulaşımproblemininçözülmesi için gerekli adımları atacağız. Metro projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Metro mu olsun, hafif raylı sistem mi olsun tartışmaları var biz bunun tercih meselesi olduğunu düşünüyoruz. Metro projesi yatırım aşamasına gelmiş, Belediye Başkanımız ve teknik ekibimizin iradesi Mersin’in yararına olacaktır. MESİAD Başkanı Sayın Hasan Engin ve tüm MESİAD ailesine Mersin’in gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ediyorum.”

“MERSİN’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, yaptığı konuşmada Mersin’in çehresinin zaman içerisinde değişeceğini ifade ederek şunları aktardı:  “Belediye Başkanımızla birlikte uzun zamandır çalışıyoruz. Başkanımız sosyal demokrat bir belediye başkanı ve şehri o yönde değiştirmek istiyor. Tespitlerimiz var, değişiklikleri zaman içinde göreceksiniz. Sayın Başkanımız Mersin’e yön vermek istiyor.  Ben de bu kenti tanıyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in çehresini değiştirmek için çalışacağız. Sayın Başkanımız ‘işsizlik konusuna çare bulacağım’ demişti bu yönde de çalışmalarımız var. Bu konu ile ilgili hiç bir şüphemiz yok. Belediyeyi büyük bir borçla devraldık ekonomik olarak tabiki sıkıntılarımız var ama bunların hiçbiri, bizim için gerekçe değil verdiğimiz sözlerimiz var. Ve bunları yerine getirmek için mazeret üretmeyeceğiz. Dönüşümü sağlamak kısa sürede mümkün değil, ama değişimi mutlaka sağlayacağız. Bütün kadrolarımız yetkin mi değil, işini yapan kaliteli personeli ayırt ediyoruz. Çalışan kalacak çalışmayanlarla da yollar mutlaka ayrılacak. İlerleyen zamanlarda Mersin için somut adımlar atacağız. Son olarak MESİAD’a bu toplantıyı yaptığı ve bizi bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz.”

“BAŞKANIMIZ SİZLERİN GÖRÜŞLERİNİ ÇOK ÖNEMSEMEKTEDİR”

Mersin Büyükşehri Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş ise konuşmasında konusunda kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı yapacaklarını belirterek şunları söyledi: “Kentimizin en önemli sorunu olan ulaşım sorunun çözülmesi için Belediye Başkanımız Vahap Seçer yoğun mesai harcamaktadır. Bunun için yapılması gereken hiçbir fedakârlıktankaçınmıyor.Bu toplantıların sık sık yapılaması gerekiyor. Bu kentin sorunlarının Belediye Başkanımıza aktarılması gerekiyor. Kendisinin de buna çok açık olduğunu belirtmek istiyorum. Metro konusunda kendisi dışarıdaki algı ve içeride olgu arasında büyük bir fark olduğunu söyledim. Mersin Büyükşehir Belediyesininiçiresini bilmeyen biri içindışarıdaki algı çok farklı içerideki somut durumu gelişmeleri bilen insanlar dışarı ile içerisinin farklı olduğunu görürler Metro çok ciddibir olay. Birçok sistem tartışıldı, Başkanımız bu konuda çok kararlı inanarak metronun olmasıgerektiğini düşünüyor ve bu konuda da bir çok finans kuruluşuyla da görüşüyor. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde metro ile ilgili bir bilgilendirme olacak. Bu konuda somut bilgileri, projenin hangi aşamada olduğunu, Mersin’in iş insanlarına aktaracağız. Sizler de sorulması gerekenleriproje ekibine sormalısınız.  Başkanımız sizlerin görüşlerini çok önemsemektedir bundan kimsenin kuşkusu omasın.”

Toplantının kapanış konuşmasında Başkan Hasan Engin, tüm katılımcılara teşekkür ederek, benzer toplantılara devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

 

 

Etiketler :
Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

İmge Gazetesi Mersin | Resmi Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
imgegazetesi.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA